جلوگیری از تحلیل لثه

جلوگیری از تحلیل لثه

تحلیل لثه یک مشکل رایج دندانی است. بهداشت نامناسب دهان و دندان می تواند باعث عقب نشینی لثه ها و ایجاد حفره هایی بین دندان و لثه شود. سپس این شکاف ها با باکتری پر می شود که بر استخوان و بافت تأثیر می گذارد. در صورت عدم درمان، تحلیل لثه می تواند منجر به درد شدید و از دست دادن دندان شود.

با این حال، تحلیل لثه یک فرآیند تدریجی است. این بدان معناست که ممکن است تا زمانی که حساسیت و درد شروع نشود متوجه مشکلی نشوید. در نتیجه، برای تشخیص زودهنگام آن، مراجعه به دندانپزشکی ضروری است.

علاوه بر مراجعه به دندانپزشک، در اینجا چند نکته دیگر وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از تحلیل لثه و ارتقای سلامت دهان و دندان انجام دهید.

نکات مهم برای جلوگیری از تحلیل لثه

مراقب سلامت دهان و دندان خود باشید

دهان و دندان سالم بهترین راه برای جلوگیری از تحلیل لثه و سایر مشکلات سلامت دهان و دندان است. با رعایت عادات بهداشتی مناسب، احتمال ابتلا به بیماری های پریودنتال، پوسیدگی دندان و از دست دادن دندان را کاهش می دهید.

شما باید دو بار در روز (یا بعد از هر وعده غذایی) با استفاده از یک مسواک نرم مسواک بزنید. علاوه بر این، نخ دندان کشیدن روزانه نقش مهمی در حفظ سلامت دهان شما دارد! همچنین میتوانید با دهانشویه آنتی باکتریال برای مبارزه بیشتر با تجمع پلاک شستشو دهید.

لثه دندانخیلی محکم مسواک نزنید

مسواک زدن دندان ها کاملا ضروری است. با این حال، مسواک زدن خیلی سخت در واقع می تواند به دندان ها و لثه های شما آسیب برساند. مسواک زدن شدید مینای دندان ها را از بین می برد و می تواند باعث عقب نشینی لثه ها شود. بنابراین، مطمئن شوید که به طور مداوم، اما به آرامی مسواک بزنید.

به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید

یکی دیگر از بخش های کلیدی حفظ سلامت دهان، مراجعه منظم به دندانپزشک است. دندانپزشک شما همچنین علائم پوسیدگی دندان و بیماری های پریودنتال را بررسی می کند که هر دو می توانند باعث عقب نشینی لثه شوند. مانند تمام مشکلات دهان، بهتر است آنها را زود تشخیص داده و درمان کنید. قرار ملاقات های منظم دندانپزشکی به شما این امکان را می دهد که مشکلات در حال توسعه را قبل از جدی شدن حل کنید.

دندان قروچه را برطرف کنید

دندان قروچه زمانی است که دندان های خود را به هم فشار می دهید یا به هم می سایید. فشردن و ساییدن شدید دندان ها لثه ها را تحت فشار قرار می دهد. به نوبه خود، شما میتواند باعث عقب نشینی لثه ها شوید.

اگر از فشار دادن یا ساییدن رنج می برید، با دندانپزشک خود در مورد راه حل های احتمالی صحبت کنید. یک محافظ دهان سفارشی میتواند برای رفع دندان قروچه در خواب استفاده شود.

سیگار کشیدن را کنار بگذارید

بر کسی پوشیده نیست که اثرات سیگار کیشدن روی دندان برای سلامت دهان و دندان شما مضر است. عقب رفتن لثه تنها یکی از پیامدهای جدی و مضر مصرف دخانیات است. دهان افراد سیگاری معمولاً دارای پلاک و جرم بیشتری است که بر لثه ها تأثیر منفی می گذارد.

اگر لثه های شما عقب نشینی کردند چه باید کرد؟                تحلیل لثه

اگر لثه های شما در حال عقب نشینی است، ضروری است که به دندانپزشک خود مراجعه کنید. بسته به شدت مشکل، شما چند گزینه دارید. دندانپزشک شما بهترین روش را برای دهان شما توصیه می کند.

  • مقیاس بندی و برنامه ریزی ریشه

جرم گیری و بروساژ برای تمیز کردن آن ضروری است. در طول این عمل، دندانپزشک شما تمام پلاک ها و رسوبات را از روی دندان ها و زیر خط لثه پاک می کند.

  • بازسازی

بازسازی زمانی استفاده می شود که استخوان و بافت لثه هر دو آسیب دیده باشند. یک بار دیگر، دندانپزشک شما همچنین یک ماده احیا کننده را به استخوان و بافت اعمال می کند تا بدن شما را به بهبود تشویق کند.

  • پیوند لثه

در حالی که انواع مختلفی از پیوند لثه وجود دارد، همه مستلزم برداشتن بخش کوچکی از بافت و لایه‌بندی آن روی لثه‌های آسیب‌دیده است. این بافت از داخل دهان یا از سقف دهان شما برداشته میشود.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.