بوتاکس


تزریق بوتاکس (یا سم بوتولینوم) ماده‌ای است که با عمل در محل اتصال عصبی عضلانی (عمل شل کننده عضلانی) انقباض عضلانی را کاهش میدهد. این درمان شامل تزریق دوزهای بسیار کم ماده فعال سم بوتولینوم خالص شده به طور مستقیم به عضلاتی که مسئول چین و چروک است بوده تا آنها را آرام کند. سم بوتولینوم پروتئینی است که از کشت باکتری کلستریدیوم بوتولینوم به دست می‌آید.

از سال 1975، پزشکان از سم بوتولینوم برای اصلاح استرابیسم در کودکان، تیک های صورت و پلک زدن غیر قابل کنترل چشم و درد در مفاصل گیجگاهی فکی استفاده میکنند. پزشک متخصص بوتاکس را با استفاده از یک سوزن بسیار ظریف به ماهیچه های صورت که منشاء چین و چروک هستند تزریق می کند. در پزشکی زیبایی برای چروک های روی پیشانی و اطراف آن هم از بوتاکس استفاده میکنند.

قیمت تزریق بوتاکس

بوتاکس در کجا استفاده میشود؟

سم بوتولینوم که یکی از علائم تجاری آن بوتاکس است، پروتئینی است که در آزمایشگاه به شکل مایع سنتز می‌شود و کاربردهای مختلفی دارد. حالات صورت شما، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و گذشت سالها باعث ایجاد چین و چروک در پوست می‌شود.

در پزشکی زیبایی، سم بوتولینوم عمدتاً برای کاهش چین و چروک‌های صورت و جلوگیری از ایجاد چین و چروک‌های جدید استفاده می‌شود. این چین و چروک‌ها به ویژه در پیشانی، بین ابروها و در کنار چشم‌ها قابل مشاهده هستند.

شما می‌توانید با تزریق سم بوتولینوم به ظاهری شاداب دست پیدا کنید. سه مولکول اصلی بوتاکس عموماً در اکثر افراد تأثیر مشابهی دارند.

علاوه بر این،چندین کاربرد دیگر برای سم بوتولینوم وجود دارد، مانند تنظیم ارتفاع و شکل ابروها یا لاغری قسمت پایین صورت بدون جراحی با شل کردن عضلات فک که از اصلی‌ترین کارهای این سم است.

در طب عمومی ‌میتوان از سم بوتولینوم برای درمان اسپاسم عضلانی پلک‌ها و صورت، انواع خاصی از میگرن و تعریق بیش از حد زیر بغل و دست‌ها استفاده کرد. به طور معمول، اثر سم بوتولینوم پس از 1 تا 7 روز دیده می‌شود و به عضلات صورت اجازه می‌دهد تا به منظور کاهش چین و چروک، شل شوند.

تزریق با یک سوزن کوچک و بسیار نازک انجام میشود. این روش بدون درد است، اغلب به عنوان چیزی بیشتر از نیش پشه توصیف میشود.

اثر سم بوتولینوم به طور متوسط ​​3 ماه طول می‌کشد و پس از آن می‌توان برای بازگرداندن آن تزریقی مجدد داشت. درمان بسیار ایمن است و عوارض جانبی احتمالی (مثلاً افتادگی پلک) بسیار نادر است و در صورت بروز تقریباً همه به سرعت ناپدید می‌شوند.

خبر خوب آن که هرچه ناحیه‌ای از صورت بیشتر درمان شود، چین و چروک‌های صورت بیشتر از بین می‌روند و نتایج ماندگاری بیشتری دارند.

هدف این است که با آرام کردن ماهیچه‌های صورت، ظاهری شاداب به شما ببخشد، در حالی که حرکات صورت را به اندازه کافی حفظ می‌کند تا از ظاهر “ماسکه صورت” هم جلوگیری شود.

روش تزریق بوتاکس

در مرحله اول پوست ضد عفونی و سپس با استفاده از یک سرنگ و یک سوزن، دوزهای کوچک محلول سم بوتولینوم را در نقاط بسیار خاص به عضلات تزریق می‌کنیم و نیازی به بی حسی موضعی از قبل نیست، تزریق‌ها بسیار بدون درد هستند.

اثربخشی از هفته اول ظاهر می‌شود، در یک ماه به حداکثر می‌رسد و تقریباً 4 ماه حفظ می‌شود. در زیبایی شناسی بازگشت به حالت اولیه تدریجی است و از ماه چهارم یا ششم انقباضات عضلانی به آرامی‌ از سر گرفته می‌شود.

سپس می‌توان یک جلسه جدید تزریق سم بوتولینوم را هماهنگ کرد. به طور کلی، سال اول 2 جلسه و سپس 1 جلسه در سال بعد از نرمال و منطقی است.

موارد منع مصرف روش تزریق بوتاکس

 • بیماری‌های عصبی عضلانی مانند میاستنی گراویس
 • درمان همزمان با آمینوگلیکوزیدها (خانواده ای از آنتی بیوتیک‌ها شامل آمیکلین و جنتالین)
 • حساسیت به نوروتوکسین بوتولینوم A یا آلبومین سرم
 • بیماران دارای اسکار و درماتوز التهابی
 • هر نوع بارداری حتی برای چند روز مستلزم به تعویق انداختن تاریخ تزریق بعد از بارداری و شیردهی است. بنابراین در صورت وجود هرگونه شک باید معاینات لازم را انجام داده و نتایج را به پزشک اطلاع دهید.
 • در صورت داشتن هر گونه مشکل سلامتی (به ویژه عفونت، آنفولانزا، آبسه دندان و غیره)، باید قبل از تزریق به پزشک خود اطلاع دهید. به طور کلی، شما نباید از ذکر کوچکترین مشکل سلامتی با پزشک خود دریغ کنید تا تزریق را به هر قیمتی انجام دهید.

در همین راستا، باید تمام سوالات خود را به او اطلاع دهید و تمام درمان‌هایی که ممکن است انجام داده اید یا هنوز در حال انجام آن هستید را ذکر کنید. سپس او با پزشک معالج شما در مورد مناسب بودن تزریقات روی شخص شما نتیجه خواهد گرفت.

 • همچنین اگر تحت درمان با تزریق سم بوتولینوم به دلیل اسپاسم پاتولوژیک یا تعریق بیش از حد هستید، به پزشک خود اطلاع دهید. در واقع این درمان‌ها ممکن است حاوی سم بوتولینوم نیز باشند.

عوارض جانبی بوتاکس

عوارض و عوارض جانبی نادر و گذرا هستند، اگر موارد منع مصرف و اقدامات احتیاطی معمول رعایت شود، به راحتی قابل اجتناب خواهد بود. دندانپزشکی

چند عارضه جانبی متداول پس از تزریق بوتاکس وجود دارد، اما در اکثر موارد دوام ندارند. بنابراین ممکن است قرمزی به نقاط تزریق محدود شود. اما به ندرت کبودی‌هایی را شاهد هستیم که حداکثر پس از یک هفته ناپدید می‌شوند. در صورت بروز عوارض جانبی جدی‌تر یا دردسرسازتر، مراجعه به پزشک ضروری است.

با این حال بوتاکس‌های ناموفق هنوز هم ممکن است اتفاق بیافتد. با این وجود اثرات بد بوتاکس که حالات صورت را تغییر می‌دهد گذرا هستند. همچنین ما دیگر در دهه 90 نیستیم و تزریق بوتاکس راه زیادی را طی کرده و پیشرفت زیادی را داشته که می‌توان گفت مشکلات و عوارض آن را به صفر رسانده است.

 • اکیموز (کبودی)، ادم (تورم)، درد در محل تزریق.
 • سردرد موقت
 • مقاومت در برابر درمان
 • حساسیت به سم بوتولینوم

عوارض در تزریقات پیشانی ابرو یا پلک

پتوز پلک فوقانی که با باز شدن محدود پلک ظاهر می‌شود:

 • این اثر نادر است (0.5٪ تا 5٪ موارد) و همیشه برگشت پذیر است، مدت آن کوتاه تر از اثر سم بوتولینوم بر روی چین و چروک است و می‌تواند تا حدود 4 هفته ادامه یابد. در صورت لزوم، درمان موضعی ممکن است توسط پزشک شما تجویز شود.
 • پایین آوردن ابروها، نتایج نامتقارن که در این حالت اصلاح با حداقل تزریق امکان پذیر خواهد بود.
 • دوبینی گذرا

کاربرد تزریق بوتاکس

سم بوتولینوم که بوتاکس نیز نامیده میشود، برای افرادی که به دنبال مبارزه با چین و چروک و علائم پیری هستند، همواره توصیه شده است. در واقع تزریق بوتاکس به عضله مانع از تولید استیل کولین می‌شود و در نتیجه منجر به فلج شدن استیل کولین میشود.

در واقع بوتاکس اغلب در قسمت فوقانی صورت تزریق میشود، به خصوص در چین و چروک‌های پیشانی، خطوط اخم و چروک‌های صورت محل اصلی تزریق بوتاکس است.

هدف و کار بوتاکس

هدف بوتاکس سفت کردن پوست است. حتی اگر گاهی اوقات استفاده از آن مورد انتقاد قرار می‌گیرد، اما سم بوتولینوم در کاهش چین و چروک روی پیشانی، دور چشم یا بین ابروها خود را ثابت کرده است. تزریق هیچ خطر عمده‌ای ندارد، اما باید توسط پزشک انجام شود.

در واقع دانش برای به دست آوردن یک نتیجه طبیعی که حالات صورت را حفظ می‌کند، ضروری است. زمانی که دوزها کنترل نمی‌شوند، خطر به دست آوردن چهره ای بدون هیچ بیانی یا اصطلاحا ماسکه است.

همچنین برای جلوگیری از هر گونه فلج شدن عضلات، پزشک شما به این تکنیک باید تسلط داشته باشد. علاوه بر این تزریق بوتاکس در قسمت پایین صورت نادرتر از قسمت بالایی است، زیرا ممکن است خطر متوسط ​​و گذرا فلج دهان وجود داشته باشد.

هدف تزریق بوتاکس
عوارض تزریق بوتاکس

مراحل تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس طی یک جلسه مشاوره با پزشک انجام می‌شود. اولین مورد برای اطلاع بیمار از نتایج مورد انتظار، قیمت و همچنین موارد منع مصرف است. سم بوتولینوم با تزریق میکرو آغاز می‌شود.

خیلی سریع و بدون درد است. بنابراین بیمار می‌تواند به محض خروج از مطب فعالیت‌های خود را از سر بگیرد.

اثر بوتاکس چقدر طول می‌کشد؟

بهبود چین و چروک دو تا سه روز پس از تزریق قابل مشاهده است. پوست صاف تر و آرام تر بوده و ظاهر برای چندین ماه جوان تر می‌شود.

پس از سه تا چهار ماه، اثرات کاهش می‌یابد، آنگاه است که می‌توان با توافق پزشک، تزریق بوتاکس جدید برای رفع چین و چروک را هماهنگ کرد.

در بین تمام روش‌های پزشکی زیبایی، بدون شک بوتاکس شناخته شده‌ترین است.

تاریخچه بوتاکس

بوتاکس قبل از هر چیز یک دارو است. علاوه بر این نام که رایج شده است، در ابتدا نام یک برند بوده است. ماده فعال آن سم بوتولینوم است که در طب سنتی برای درمان علائم بسیاری از آسیب شناسی‌ها نیز استفاده می‌شود. از جمله اسپاسم، تورتیکولی مکرر و همچنین دردهای عصبی مزمن مانند میگرن، زیرا مانند بسیاری از داروها از یک سم طبیعی سرچشمه می‌گیرد.

این سم بوتولینوم دارای اثر فلج کنندگی برای اعصاب است. استفاده از آن در دوزهای کوچک برای درمان بیماری‌های مختلف توسط چشم پزشک در دهه 1980 توسعه یافت و سپس آزمایشات آن توسط آزمایشگاه آمریکایی Allergan خریداری شد. اثربخشی آن بر روی چین و چروک‌ها، درک پسینی، این محصول را معروف کرد، اما کاشف اصلی آن از این سودی نبرد!

اولین مجوز برای استفاده از بوتاکس در پزشکی زیبایی به سال 1997 باز می‌گردد. در آن زمان سازمان  غذا و داروی ایالات متحده، این درمان را برای درمان چین و چروک‌های خط اخم مجاز کرد. خط اخم شامل خطی که خطوط عمودی بین چشم‌ها را ایجاد می‌کند، است.

بوتاکس با فلج کردن اعصابی که عضلات این چین و چروک را کنترل می‌کنند، پیشانی را واقعا نرم می‌کند. کم کم بوتاکس محبوبیت بیشتری پیدا کرد و از آن زمان برای صاف کردن خطوط اخم، صورت و چین و چروک‌های افقی پیشانی نیز استفاده می‌شد.

امروزه از بوتاکس برای اصلاح سایر علائم پیری و افتادگی صورت نیز استفاده می‌شود. این به ویژه در مورد لب‌ها یا به طور دقیق تر، حاشیه لب‌ها است.

بوتاکس چگونه کشف شد؟

بیشتر اوقات ما از اصطلاح “تزریق بوتاکس” استفاده می‌کنیم، اما اصطلاح در واقع ”  تزریق سم بوتولینوم  ” است. سم بوتولینوم  از کشت یک باکتری به نام “کلستریدیوم بوتولینوم” به دست می‌آید. استفاده از آن در پزشکی زیبایی در واقع یک تصادف است.

اولین استفاده پزشکی از بوتاکس برای مراقبت‌های چشمی، به طور خاص برای درمان بیماری پلک‌ها و بلفارواسپاسم بود. در حین بررسی نتایج این درمان بود که زوج دکتر کاروترز (کانادایی) متوجه یک عارضه جانبی شدند و آن راه اندازی تزریق بوتاکس در دنیای پزشکی زیبایی بود.

در واقع بیمارانی که برای بلفارواسپاسم درمان شده بودند، چین و چروک‌های کمتری نسبت به قبل داشتند. از آن لحظه مطالعات بالینی برای تایید نتایج و تعیین دوزهای لازم برای درمان چین و چروک‌های پیشانی و پلک آغاز شد.

طی این آزمایشات، عارضه جانبی جالب دیگری نیز مشاهده شد و آن هم این بود که افرادی که از تعریق بیش از حد (هیپرهیدروزیس) رنج می‌بردند، می‌توانستند از شر این آزار روزانه خلاص شوند.

نتایج بوتاکس در صاف کردن چین و چروک

صاف شدن چین و چروک بعد از تزریق بوتاکس بسته به فرد ممکن است بین 2 تا 10 روز طول بکشد. این مدت زمانی است که طول می‌کشد تا محصول کار کند و عضله با آرام کردن به سم بوتولینوم پاسخ دهد.

همه چیز به نحوه انقباض این عضلات بستگی دارد. به همین ترتیب بسته به هر فرد، اثر بین 3 تا 8 ماه باقی می‌ماند. بنابراین بوتاکس برای اینکه موثر بماند نیاز به تزریق منظم دارد.

خطوط ریز روی پیشانی که به عنوان خطوط پیشانی شناخته می‌شوند، با فشار دادن عضله جلویی صورت ظاهر می‌شوند. هر چه بیشتر این انقباض را تکرار کنیم، چین و چروک بیشتر می‌شود.

وقتی لبخند می‌زنیم یا وقتی اخم می‌کنیم آنها ظاهر می‌شوند. به همین دلیل است که چین و چروک‌های پیشانی می‌توانند خیلی زود در مردان و زنان ظاهر شوند.

روند طبیعی پیری پوست این چین و چروک‌های عمیق را نمایان می‌کند. به دلیل این چروک‌های عمودی و افقی، صورت پیرتر به نظر می‌رسد . تزریق بوتاکس از انقباض ماهیچه‌ها و ادامه عمیق شدن چین و چروک جلوگیری می‌کند.

قیمت تزریق بوتاکس

قیمت یک جلسه تزریق بوتاکس با توجه به دستمزد پزشک و منطقه جغرافیایی شما متفاوت است. با این وجود، محدوده قیمت بین شرکت‌ها نسبتاً ثابت است که می‌توانید با پرس و جو از چند مرکز زیبایی قیمت بوتاکس را در آورید.

اقدامات احتیاطی که باید انجام داد

حتی اگر این جراحی زیبایی نباشد و فقط تزریق باشد، این واقعیت باقی می‌ماند که بوتاکس یک محصول بسیار فعال است.

به یاد داشته باشید که فقط متخصصان در زمینه‌های زیر مجاز به انجام این تزریقات هستند:

 • جراح پلاستیک و زیبایی
 • دکتر پوست
 • جراحی صورت و گردن
 • جراحی فک و صورت
 • چشم پزشک

تفاوت بین بوتاکس و فیلرها

بوتاکس به چندین نوع درمان صورت با تزریق مواد اشاره دارد که هدف آن جوان‌تر، درخشان‌تر و یا ساده‌تر جلوه دادن چهره است. بوتاکس و هیالورونیک اسید دو نمونه‌ای هستند که در آنها این ماده به صورت موضعی برای دستیابی به اهداف زیبایی شناسی تزریق می‌شود.

تفاوت اصلی بین بوتاکس (سم بوتولینوم) و اسید هیالورونیک (ماده ای که به طور طبیعی در بدن یافت می‌شود) این است که:

 • هدف بوتاکس شل کردن ماهیچه‌ها برای کاهش چین و چروک است.
 • هدف از فیلرها پر کردن چین و چروک است.

اگرچه بوتاکس و فیلرها هر کدام روش‌های خاص خود را برای صورت دارند، اما این دو ماده دارای نقاط مشترک هستند:

 • روش‌های کمتر تهاجمی ‌(نسبت به جراحی زیبایی) دارند که به زمان اندکی یا بدون نیاز به بهبود هستند.
 • روش‌های جایگزینی برای روش‌های جراحی هستند که می‌توانند نیاز به لیفت صورت را به تعویق بیاندازند.
 • نتایج تزریق بوتاکس و فیلر “طبیعی” است و پزشک متخصص در این مورد به شما توصیه می‌کند.

سموم بوتولینوم تزریقی چیست؟

از سال 1987 است که بوتاکس واقعاً در زیبایی شناسی استفاده می‌شود. فقط سم بوتولینوم خالص شده نوع A (هشت نوع سم دیگر وجود دارد) برای اهداف پزشکی برای جلوگیری از انتقال بین عصب و عضله‌ای که یک حرکت را انجام می‌دهد استفاده می‌شود.

اگر به درستی استفاده شود، می‌ تواند چین و چروک‌های صورت را کاهش داده و در عین حال حالت طبیعی صورت را حفظ کند. در سال 2003 سم بوتولینوم در بیشتر کشورهای دنیا و البته در سال‌های اخیر در کشور ما ایران عرضه شده است.

از آن زمان صدها هزار نفر در سراسر جهان بدون اینکه متوجه هیچ حادثه بزرگی شده باشند، از تزریق این سم سود برده‌اند.

بوتاکس

ماده موثر در تزریق بوتاکس

این اندوتوکسین بوتولینوم است که برای مدت طولانی برای مبارزه با اسپاسم و تیک پلک‌ها، صورت یا گردن استفاده می‌شود. تنها تفاوت بین تزریق بوتاکس که برای اهداف درمانی استفاده می‌شود و داروهای زیبایی شناسی در برابر چین و چروک، در مقدار اندوتوکسینی است که استفاده می‌شود.

دوز مورد استفاده در پزشکی زیبایی در مقایسه با استفاده درمانی بسیار کم است. سم تزریق شده عملکرد انقباض عضله را مسدود می‌کند.

استفاده‌های سم بوتولینوم در پزشکی زیبایی

ماهیچه‌های پوست (زیر پوست) دیگر منقبض نمی‌شوند، پوست شل شده و در نهایت چین و چروک‌ها از بین می‌روند. قبل از ظهور بوتاکس در پزشکی زیبایی، جراحان بخش‌هایی از ماهیچه‌های پیشانی را برای جلوگیری از انقباض آن انجام می‌دادند.

این طی یک عمل جراحی مانند لیفت صورت یا توسط آندوسکوپی انجام می‌شد ولی تزریق بوتاکس اکنون جایگزین این عمل جراحی با نتایج مشابه بدون عواقب دردناک شده است.

تزریق بوتاکس برای چه نواحی از بدن انجام می‌شود؟

خوب است بدانید که بوتاکس لب ها را متورم نمیکند، میتواند روی انقباض ماهیچه‌های لب و اطراف آنها تاثیر بگذارد. بنابراین می‌تواند عدم تقارن یا خط لبخند را اصلاح کند.

این می‌تواند چین و چروک‌های عمودی لب بالایی را که به دلیل انقباض دائمی ‌لب بالایی در برخی افراد ایجاد می‌شود، کاهش دهد.

برای حجیم کردن لب‌ها، بهتر است به تزریق اسید هیالورونیک که یک محصول پرکننده بوده و به نام فیلر شناخته می‌شود، روی آورید.

 • تزریق بوتاکس برای حجیم شدن لب‌ها
 • در برخی موارد افتادگی پلک
 • چین و چروک پیشانی (افقی)
 • خطوط اخم (عمودی)
 • کانتور چشم
 • صورت و ابرو
 • گردن و چانه

بوتاکس مو

این یک روش برزیلی است که کراتین و اسید هیالورونیک را ترکیب می‌کند. “بوتاکس” مو در واقع یک درمان کلاسیک است که باید حدود بیست دقیقه روی مو بماند. کراتین – پروتئینی که مو را می‌سازد و اسید هیالورونیک که آب را در خود نگه می‌دارد می‌تواند فیبر مو را بالا ببرد.

تزریق بوتاکس برای بلند کردن ابروها

با افزایش سن و انقباض مکرر ماهیچه‌های اربیکولاریس پلک‌ها و شل شدن پوست پیشانی، دم ابروها آویزان می‌شود (پتوز ابرو). در این حالت چهره غمگین به نظر می‌رسد و نگاه درخشش کمتری دارد.

بوتاکس ابرو که لیفت ابرو نیز نامیده می‌شود، ماهیچه‌هایی را که ابرو را به سمت پایین می‌کشند شل می‌کند. بنابراین بسته به مورد شما می‌توان به بالا آمدن ابروها و در نتیجه باز شدن نگاه دست پیدا کرد.

تزریق‌ها میتوانند به گونه‌ای انجام شوند که بدن و یا سر ابرو را بالا ببرند که البته همه اینها به نقاط تزریق بستگی دارد.

تزریق بوتاکس برای جوانسازی پوست گردن

پیری مترادف با چین‌های گردن و ظاهر شدن خطوط پشت چانه است. برای جوانسازی گردن و بهبود حالت بیضی صورت، یکی از راه حل‌ها تزریق بوتاکس است. در این حالت انقباض عضلانی عضله لامینا محدود می‌شود و در نتیجه چین‌ها کاهش می‌یابد.

در جلسه تزریق بوتاکس چه کاری انجام میشود؟

قبل از هر درمانی، پزشک یک معاینه دقیق از صورت شما انجام می‌دهد تا متوجه شود که آیا تزریق سم بوتولینوم به خوبی با نیازهای واقعی شما سازگار است یا خیر. ایده‌های از پیش تعیین شده‌ای نداشته باشید و به حرف‌های پزشک خود گوش دهید.

او تنها کسی است که می‌تواند نتایج احتمالی را روی صورت شما ارزیابی کند. به عنوان مثال، ممکن است شما برای تزریق بوتاکس بروید در حالی که تزریق فیلر در مورد شما مناسب‌تر باشد.

ابتدا باید حالات صورت که برای هر فرد منحصر به فرد است و همچنین بی نظمی‌ها و مشکلات تقارن صورت را بررسی کنیم. این مرحله این امکان را فراهم می‌کند تا بررسی کنید که سم در حالات صورت شما اختلالی ایجاد نکند.

ماندگاری نتایج تزریق بوتاکس

دفعات اول اثر تزریق بعد از 4 ماه کاهش می‌یابد. با تمدید جلسه بدون انتظار طولانی، معمولاً (پس از 3 جلسه) نتایجی به دست می‌آید که 6 تا 7 ماه یا حتی بیشتر طول می‌کشد.

بحث فلج یا تخریب عضلات نیست، بلکه اغلب و به تدریج عادت به اخم کردن در این نواحی را از دست می‌دهیم. پس از چندین جلسه، دوزهای مناسب شما بهتر کشف می‌شوند.

لطفا توجه داشته باشید تزریق سم بوتولینوم باید در طول زمان مدیریت شود. به هر قیمتی نباید از همان جلسه اول نتایج عالی بخواهید. لازم است اثرات سم بر روی چین و چروک‌ های خود را ببینید تا در جلسات بعدی دوزها را بهتر مدیریت کنید.

معمولاً این جلسات به طور متوسط ​​با فاصله 6 یا 7 ماه انجام می‌شود. اگر جلسات به اندازه کافی فاصله نداشته باشند، ممکن است اثر تجمع بوتاکس در نواحی تحت درمان وجود داشته باشد.

خطر قابل توجهی وجود دارد که بدن شما آنتی‌بادی‌هایی علیه سم تولید کند که بعداً اثربخشی درمان را کاهش می‌دهد. اگر بخواهید درمان خود را متوقف کنید، عضلات شما قدرت خود را بازیابند، کمتر و کمتر شل می‌شوند و چین و چروک‌های شما به تدریج باز می‌گردند.

نظر کارشناسان در مورد تزریق بوتاکس

سم بوتولینوم را برای درمان چین و چروک بالای صورت توصیه می‌کنند که نتایج آن را کامل تر از تزریق فیلر می‌دانند. شروع با دوزهای پایین عاقلانه‌تر است، زیرا هر فرد کم و بیش به محصول واکنش نشان می‌دهد و سپس دوزها با توجه به نتایج اولیه تنظیم می‌شوند.

استفاده از بوتاکس همچنان یک درمان معمول است که نیاز به داشتن یک پزشک آموزش دیده و باتجربه دارد تا از اثرات منفی روی صورت شما جلوگیری شود. پس از این عمل پزشکی زیبایی، می‌توانید فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید.

فواید تزریق بوتاکس

این تزریق‌ها میتوانند چندین مزیت داشته باشند:

روش‌های سریع و تقریبا بدون درد

تزریق بوتاکس نیاز به سوزن‌های بسیار ظریفی دارد و بدون بی حسی موضعی قابل انجام است. این واقعا قابل تحمل است، به خصوص که تزریق بسیار سریع است.

اثرات طولانی مدت

تزریق  بوتاکس  در یک دوره 4 تا 8 ماهه اثرات قابل مشاهده ای را به همراه دارد. بنابراین نیازی به رزرو قرارهای زیاد در فواصل زمانی معین نیست.

لوکس مقرون به صرفه

این تصور به وضوح بسته به کیف پول هر کسی نسبی است اما در مقایسه با سایر درمان‌های زیبایی، تزریق بوتاکس ارزش پولی بهتری دارد.

خطرات تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس به طور کلی خطرات عمده ای ندارد. با این حال توصیه می‌شود که این کار به یک پزشک متخصص سپرده شود. اشتباهات در دوز و دستکاری اشتباه است که می‌تواند در جدی ترین موارد منجر به فلج شدن صورت شود.

برخی از عوارض جانبی نیز ممکن است با تزریق بوتاکس رخ دهد که شامل واکنش آلرژیک به پروتئین، درد، سردرد یا خشکی پوست یا دهان است. همچنین می‌توان تغییر حالت چهره، آرام شدن پلک یا ضعف عضلانی را مشاهده کرد.

این عواقب بسیار نادر هستند و فقط در صورت بروز خطا در عملکرد تزریق ظاهر می‌شوند. بد نیست بدانید تزریق بوتاکس برای زنان باردار و افراد مستعد میاستنی گراویس توصیه نمی‌شود.

به طور خلاصه، تزریق بوتاکس علیرغم محبوبیتی که دارد، می‌تواند اثرات منفی بسیاری برای کسانی که می‌خواهند ظاهر چهره خود را جوان کنند، داشته باشد. ما مرتباً با خواندن داستان‌های مختلفی که در رسانه‌ها می‌یابیم، این را می‌بینیم.

بوتاکس و فیلر محصولات قابل جذب هستند، یعنی به طور طبیعی توسط پوست در طول زمان تخریب می‌شوند. بنابراین نتیجه گذرا است، اما تضمین کننده امنیت فرد است. خطر واکنش بسیار کمتر از محصولی است که به طور دائم در پوست باقی می‌ماند.

البته باید گفت که خود محصول مورد بحث جامعه نیست؛ نگرانی پزشکان در افرادی است که بدون آموزش مناسب به بیماران تزریق می‌کنند. به همین دلیل است که آنها خواستار مقررات بهتر در مورد استفاده از این دارو هستند.

باید دقت کنید کلینیک‌هایی که بوتاکس انجام می‌دهند مجوز داشته باشند و ملزم به گزارش عوارض مشاهده‌شده به عنوان شرط مجوز خود باشند.

با تزریق بوتاکس چه چیزی به دست میآورید؟

بوتاکس پروتئین خالصی است که با یک سوزن ظریف به زیر پوست تزریق می‌شود تا ماهیچه‌های صورت را شل کند و خطوط و چین و چروک را کاهش دهد.

این پروتئین که سم بوتولینوم نیز نامیده می‌شود، از همان باکتری ناشی می‌شود که باعث بوتولیسم، مسمومیت جدی و گاهی کشنده می‌شود.

بوتاکس که برای اهداف زیبایی شناختی استفاده می‌شود، به لطف عملکرد عصبی خود، می‌تواند تکانه‌های عصبی را مسدود کرده و باعث انقباضات عضلانی برای کاهش ظاهر خطوط شود.

در کشورهای خارجی، بوتاکس برای درمان خطوط اخم، گوشه چشم و چین و چروک روی پیشانی تایید شده است.

دستورالعمل بوتاکس برای استفاده

تزریق بوتاکس بیش از ده دقیقه طول نمی‌کشد و تقریبا بدون درد است. آنها احساسی شبیه به نیش حشره ایجاد می‌کنند. این قابل غلبه است، حتی برای آرامشی که در شما نهفته است! اثرات آن بین 3 روز تا یک هفته پس از یک جلسه قابل مشاهده است.

آنها حدود 6 ماه و برای افرادی که قبلا چندین بار تزریق کرده اند تا یک سال دوام می‌آورند.

نمونه کار بوتاکس

بوتاکس را باید متخصص انجام دهد؟

تزریق بوتاکس همیشه باید توسط پزشک متخصص انجام شود. در مورد نتایج آن باید گفت که آنی نیست بلکه به تدریج در 3 تا 7 روز پس از درمان ظاهر می‌شود و اثر ضد چروک بوتاکس حدود 4-6 ماه قابل مشاهده است.

پس از آن اگر کسی بخواهد نتایج را حفظ کند، باید به یک جلسه جدید تزریق روی بیاورد.

توصیه هایی برای کاهش خطرات

نام سم، تاریخ انقضا، شماره دسته، تاریخ تزریق را به خوبی چک کنید. این به شما امکان می‌دهد بدانید چه کاری انجام شده است و اگر تزریق‌های دیگری در نظر گرفته می‌شود، آیا با محصولی که قبلاً تزریق شده است، سازگار هستند یا خیر.

با صورت تمیز به محل مراجعه و اطمینان حاصل کنید که پزشک ابتدا نواحی تزریقی یا حتی کل صورت را ضد عفونی می‌کند. به تعویق انداختن تاریخ در صورت وجود بیماری عفونی یا واکسن به بهتر اجرا شدن بوتاکس کمک می‌کنید.

با اجتناب از دراز کشیدن تا 2 ساعت و همچنین به مدت 48 ساعت، هر چیزی که می‌تواند باعث انتشار سم به عضلات کناری شود؛ ماساژ یا فشرده سازی ناحیه تزریق شده (کلاه ایمنی موتور سیکلت، عینک شنا و…)، منابع گرما و… ( قرار گرفتن در معرض آفتاب ، مسواک زدن، سونا…)

ورزش خشن می‌تواند به فرآیند آن کمک کند. در نهایت یک هفته قبل از تزریق داروی ضدالتهابی مصرف نکنید و اگر تحت درمان ضد انعقادی هستید، به پزشک اطلاع دهید.

مراقب تزریق‌های بدون دلیل باشید؛ برخی از پزشکان تزریق سم را به قسمت پایین صورت برای بهبود چین و چروک‌ها پیشنهاد می‌کنند، ناحیه‌ای که برای درمان پیچیده است و بیشتر در معرض خطر عوارض است.

بنابراین تا زمانی که به پزشک خود اطمینان زیادی نداشته باشید، باید از آن اجتناب کنید.

انتخاب پزشک مناسب

انتخاب پزشک همیشه آسان نیست، به خصوص که پزشک زیبایی تایید نشده که به رسمیت شناخته نشده است. متخصص را ترجیح دهید که دوره‌های آموزشی تخصصی را گذرانده باشد.

باید در مورد سابقه پزشکی، درمان‌های فعلی از شما بپرسد (اگر داروهای ضد انعقاد مصرف می‌کنید، این تزریق‌ها منع مصرف دارند).

همچنین باید تخمینی را به شما ارائه دهد که نشان دهنده صلاحیت پزشک، شماره ثبت او در صنف خود و مراجع محصولات تزریق شده باشد.

این تخمین باید همراه با رضایت آگاهانه و همچنین توضیحات شفاهی در مورد اقدامات احتیاطی و هرگونه عوارض جانبی باشد.

باید قبل از تزریق دستکش بپوشد، از تجهیزات استریل استفاده کند، آرایش را از روی پوست پاک کند و آن را ضدعفونی کند.

او موظف است آنچه را که تزریق کرده است (نام، سازنده، شماره دسته) به شما اطلاع دهد و باید برچسب سرنگ را در اختیار شما قرار دهد.

نتیجه‌ گیری

پیش از این بوتاکس فقط برای رشته پزشکی رایج بوده و برای درمان برخی آسیب شناسی‌ها اختصاص یافته است. ابتدا یک نام تجاری بوده و در نهایت به یک نام رایج تبدیل شده است.

این ماده که یک سم در نظر گرفته می‌شود، به لطف این سمیت التیام بخش چین و چروک‌ها است. سم بوتولینوم به دلیل اثرات فلج کننده آن بر روی اعصاب شناخته شده است.

تزریق بوتاکس برای اولین بار در سال 1997 مجاز و از سال 2003 در جهان معمول شد، هدف از تزریق بوتاکس کاهش چین و چروک‌های قابل مشاهده روی پوست صورت است. مقدار کمی ‌سم بوتولینوم برای قابل مشاهده بودن نتایج کافی است.

این مولکول با تزریق به بافت‌های پوستی، عمل عصبی را متوقف می‌کند. عضله در نهایت ضعیف می‌شود. تا زمانی که بوتاکس عمل کند هیچ انقباض ماهیچه ای مشاهده نمی‌شود.

تزریق بوتاکس عمدتاً برای چین و چروک‌های قابل مشاهده بین ابروها انجام می‌شود. با این حال آنها همچنین می‌توانند برای صاف کردن چین و چروکی که در گوشه بیرونی چشم ایجاد شده اند هم بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همچنین میتوان از آن‌ها برای پاک کردن چین و چروک‌های روی پیشانی یا برای کامل کردن لبه‌های لب که چین‌های غمگین یا به ظاهر ناراحت دارند استفاده کرد.

تزریق بوتاکس فقط در موسسات، کلینیک زیبایی آتن با مهارت در این زمینه انجام می‌شود. برخلاف تزریق فیلر، تزریق بوتاکس نتیجه فوری به همراه ندارد.

بوتاکس به تدریج و بین 3 تا 7 روز پس از عمل ظاهر می‌شوند.

5/5 - (7 امتیاز)

2 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up