چرا دندان عقل باید کشیده شود؟


دندان عقل ممکن است به صورت کاملاً عادی و بدون هیچگونه علائم در دهان باقی بماند. در بسیاری از موارد، به دلیل فضای کافی برای رشد نداشتن یا جایگیری نامناسب به دندان‌های دیگر فشار وارد می‌کند و ممکن است باعث درد، التهاب و عفونت شود. این مشکلات می‌توانند با مصرف داروهای ضد التهابی موقتاً کنترل شوند، اما به طور دائمی تنها با کشیدن دندان عقل قابل حل هستند.

تصمیم برای کشیدن دندان عقل بستگی به شرایط خاص هر فرد دارد، اما در صورتی که باعث درد، التهاب، عفونت و یا مشکلات دیگر در دهان شود پزشک دندانپزشک ممکن است توصیه کند که دندان عقل باید کشیده شود.

چرا دندان عقل باید کشیده شود؟

چرا دندان عقل باید کشیده شود؟ کشیدن دندان عقل یک بخش کاملاً طبیعی در بزرگسالی است. با این حال، رویش دندان آسیاب سوم شما بدون مشکل نیست. رویش دندان عقل اغلب منجر به درد شدید، ناراحتی، عفونت و حتی آسیب به استخوان فک می شود. در نتیجه دندان عقل معمولاً نیاز به کشیدن دارد.

دندان عقل چیست؟

دندان عقل سومین دندان آسیاب شماست. این دندان‌ها که در پشت دهان قرار دارند، معمولاً بین سنین هفده تا بیست و پنج سالگی ظاهر می‌شوند و به این ترتیب آخرین دندان‌های دائمی هستند که در بیشتر بزرگسالان رویش می‌کنند.

با این حال، دندان عقل همیشه بیرون نمی آید. ممکن است چهار دندان عقل داشته باشید یا اصلاً نداشته باشید.

اگرچه دندان عقل زمانی برای آسیاب کردن و جویدن غذای سفت در اوایل تاریخ بشر ضروری بود، اما دیگر ضروری نیست. در واقع، این دندان در حال حاضر بسیار بیشتر از آن که حل کند، مشکلاتی ایجاد می کند.

دندان عقل نهفته

دندان‌های عقل با قرارگیری غیرعادی و اغلب بدون رویش دندان‌های نهفته نامیده میشوند. این دندان ها نه تنها دردناک هستند، بلکه خطر جدی برای سلامت دهان و دندان شما نیز به همراه دارند.

دندان های عقلی که در زیر خط لثه قرار گرفته اند، خوش خیم نیستند. اکثر دندان های عقل به دلیل خوابیدن به پهلو، قرار گرفتن در یک زاویه یا مسدود شدن به دلیل محدودیت فضا، بیرون نمی آیند. در برخی موارد، دندان عقل فقط تا حدی از طریق لثه بیرون می زند.

عفونت دندان عقل نهفته، حتی می تواند به سایر قسمت های بدن سرایت کند. علاوه بر این، آبسه‌ها می‌توانند ایجاد شوند که سپس به ریشه دندان‌های اطراف آسیب می‌رسانند و تکیه‌گاه استخوان را فرسایش می‌دهند.

رویش دندان عقل

حتی اگر دندان عقل شما از لثه بیرون بیاید، باز هم می تواند مشکل ساز باشد. اولاً، اگر فضای کافی در دهان شما وجود نداشته باشد، می توانند به دندان های سالم مجاور آسیب برسانند. اگر فضا کمیاب باشد، در زوایای عجیب ظاهر شود و باعث شلوغی و ناراحتی بیشتر شود.

علاوه بر این، ممکن است فقط تا حدی بیرون بیاید. در این حالت، دندان تقریباً غیرممکن است که به درستی دیده شود و تمیز شود، که می تواند منجر به مشکلات جدی سلامت دهان شود.

دندان عقل می تواند به طور کامل در موقعیت صحیح بدون شلوغی بقیه دندان های شما رویش کند. با این حال، این دندان ها هنوز در پشت دهان شما قرار دارند. این امر تمیز کردن و مراقبت صحیح از آنها را بسیار دشوار می کند. در نتیجه دندان عقل بیشتر مستعد ایجاد حفره است.

چرا دندان عقل باید کشیده شود؟

  • درد و ناراحتی شدید

دندان عقل هنگام رویش باعث درد می شود. اگر نادرست فوران کنند، درد شدید و مداوم است. هر گونه درد یا حساسیت دندان نشان دهنده این است که چیزی بسیار اشتباه است و باید فوراً به آن رسیدگی شود.

وقتی صحبت از دندان عقل می شود، ناراحتی و درد شدید می تواند به معنای آسیب به استخوان فک، شلوغی دندان و عفونت باشد.

  • شلوغی و آسیب به دندان های دیگر

دندان عقل آخرین دندانی است که در بزرگسالان بیرون می آید. این بدان معنی است که بقیه دندان های بزرگسال شما در حال حاضر در موقعیت های مناسبی هستند که دندان های عقل بیرون می آیند.

در نتیجه، آمدن دندان عقل شما می تواند باعث جابجایی دندان های فعلی شما شود که منجر به ازدحام بیش از حد می شود.

ازدحام بیش از حد، اثرات منفی مختلفی را به همراه دارد. به عنوان مثال، می تواند باعث حساسیت دندان، مشکلات گاز گرفتن و درد شود. همچنین می تواند لبخند کامل شما را خراب کند!

علاوه بر این، ازدحام بیش از حد می تواند بهداشت دهان و دندان را دشوار کند. ممکن است مناطقی از دندان شما وجود داشته باشد که دسترسی به آنها با مسواک بسیار سخت تر باشد. اگر این اتفاق بیفتد، شما در معرض خطر پوسیدگی یا پوسیدگی دندان هستید.

  • آسیب به استخوان فک

تمام دندان ها قبل از رویش از طریق لثه در فک ها تشکیل می شوند. با این حال، اگر فضای کافی برای رویش صحیح دندان عقل وجود نداشته باشد، می تواند به استخوان فک آسیب برساند. این منجر به اختلال در حرکت و عملکرد دهان و همچنین درد و ناراحتی شدید می شود.

  • لثه ملتهب

دندان عقل که به طور نادرست رویش می کند می تواند به لثه های اطراف آسیب جدی برساند. به عنوان مثال، دندان عقل که با زاویه بیرون می آید باعث تورم لثه و تمیز کردن آن مشکل می شود. اگر نتوانید لثه های خود را به درستی تمیز کنید، می تواند منجر به عفونت، حفره و پوسیدگی دندان شود.

  • مشکلات سینوسی

دندان عقل شما در واقع می تواند سینوس های شما را تحت تاثیر قرار دهد. سینوس ها در پشت بینی قرار دارند که نزدیک به فک فوقانی پشتی است که در آن دندان عقل بیرون می آید.

ریشه دندان های عقل در حال رشد می تواند به ناحیه سینوس فشار وارد کند و منجر به سردرد و عفونت سینوسی شود.

چرا دندان عقل “سالم” را بکشید؟

برای برخی از افراد خوش شانس، دندان عقل آنها در موقعیت مناسب ظاهر می شود و دندان های دیگر را شلوغ نمی کند. با این حال، حتی در این موارد، همچنان باید به فکر کشیدن دندان عقل خود باشید.

تمیز و سالم نگه داشتن دندان عقل بسیار سخت تر است. احتمال ایجاد حفره در آنها بسیار بیشتر از هر دندان دیگری در دهان شماست. این به این دلیل است که دندان های عقل خیلی دور در دهان قرار می گیرند و دسترسی به آنها را سخت می کند.

در نتیجه، اکثر مردم در مسواک زدن و نخ دندان کشیدن صحیح دندان عقل خود مشکل دارند که به سرعت منجر به پوسیدگی می شود.

از طرف دیگر، شاید دندان عقل شما هنوز بیرون نیامده باشد، اما بر اساس اشعه ایکس که پزشکتان گرفته است، به نظر سالم است. ممکن است به نظر برسد که آنها کاملاً مستقیم و با فضای کافی فوران می کنند.

با این حال، دندان عقل می تواند در هر زمانی که در لثه جاسازی شده است، جای خود را تغییر دهد. این بدان معنی است که شما هنوز هم می توانید از نهفتگی و عفونت رنج ببرید.

اینستاگرام

5/5 - (3 امتیاز)

1 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up