روکش و بریج دندان چیست

روکش و بریج دندان

روکش‌ دندان (که گاهی به آن کلاهک می‌گویند) دندان‌های مصنوعی هستند که روی دندان موجود قرار می‌گیرند تا ظاهر آن را بازگردانند و آن را تقویت یا از آسیب بیشتر محافظت کنند.

دندانپزشکان همچنین می‌توانند آن‌ها را روی ایمپلنت‌های دندانی قرار دهند تا جایگزین دندان از دست رفته و بازگرداندن لبخند بیمار شوند.

روکش‌های دندان در مواد مختلفی از جمله رزین، چینی، طلا و فلزات وجود دارد و می‌توان آن‌ها را با توجه به نیاز بیمار سفارشی ساخت.

بسته به مواد مورد استفاده، روکش می تواند بادوام، محکم و با رنگ و بافت دندان های موجود مطابقت داشته باشد.

بریج دندان

یک وسیله مصنوعی است که برای بازیابی یک یا چند دندان از دست رفته بین دندان های مجاور سالم استفاده می شود. بریج های دندانی با دو تاج و یک بریج دندان ساخته می شوند این قطعات روی لثه قرار می گیرند و جایگزین دندان یا دندان های از دست رفته می شوند.

دندانپزشک این روکش ها را روی ایمپلنت های دندانی یا دندان های موجود در دو طرف شکاف سیمان می کند تا بریج را در جای خود نگه دارد.

بریج های دندانی نیز در انتخاب های مختلفی از مواد وجود دارند. با این حال، انتخاب مناسب برای شما به خواسته‌های شما، وضعیت مالی، دندان‌هایی که جایگزین می‌کنید و ترجیحات دندانپزشک شما بستگی دارد. بریج دندان

مشکلاتی که روکش یا بریج دندان می تواند برطرف کند

روکش ها و بریج های دندانی راه حلی عالی برای مسائل مختلف دندانی هستند و می توانند در حفظ سلامت دهان و دندان شما حیاتی باشند. برخی از مشکلاتی که تاج ها یا پل ها می توانند رفع، پیشگیری یا مدیریت کنند عبارتند از :

  • حفره های عمیق یا پرکردگی های بزرگ ضعیف را درمان کنید

اگر پرکردگی بزرگ یا پوسیدگی عمیق (تقریباً نصف عرض دندان یا بیشتر) دارید، استخوان در ناحیه ضعیف و مستعد شکستگی خواهد بود. پر کردن مجدد دندان تنها یک راه حل موقت در چنین شرایطی است، زیرا دندان ها ممکن است ترک بخورند یا حفره بدتر شود.

گرفتن روکش دندان به احتمال زیاد مشکل را برطرف می کند، دندان های شما را از آسیب بیشتر محافظت می کند و از عود مجدد آن برای سال های آینده جلوگیری می کند.

  • دندان ترک خورده یا شکسته

روکش‌های دندانی تنها گزینه‌ای برای اصلاح و بازیابی ظاهر دندان‌های شکسته، ترک خورده یا شدیدا آسیب‌دیده هستند که پرکردگی‌ها یا روکش‌ها نمی‌توانند آن‌ها را اصلاح کنند.

اگر دندان آسیب دیده در خطر از هم پاشیدن باشد، روکش آن را محکم می کند و در جای خود نگه می دارد و از عفونت دندان جلوگیری می کند.

  • ترمیم مینای دندان

مسواک زدن شدید و مصرف نوشیدنی ها و غذاهای اسیدی می تواند مینای دندان شما را از بین ببرد. اگر مینای دندان شما به طور قابل توجهی فرسایش یافته باشد، ممکن است حساسیت و تغییر رنگ دندان را تجربه کنید.

خوشبختانه، روکش و بریج دندان می‌توانند به اصلاح این مشکل و بازیابی ساختار، اندازه و ظاهر دندان شما کمک کنند.

  • عصب کشی

اگر تحت درمان ریشه قرار گرفته اید، احتمالاً به روکشی برای محافظت و تقویت دندان خود یا بازگرداندن عملکرد و یکپارچگی ساختاری آن نیاز خواهید داشت.

کانال ریشه معمولاً دندان را ضعیف می کند و خطر شکستن یا ترک خوردن آن را با توخالی گذاشتن آن افزایش می دهد.

  • نامرتبی دندان ها و مشکلات ظاهری

شکاف در دندان های شما نه تنها لبخند شما را خدشه دار می کند بلکه آنها همچنین می توانند ساختار استخوان فک و صورت شما را تغییر دهند. همچنین ممکن است دندان‌های شما جابجا شده و منجر به نیش نامتعادل شود، که خطر فرسایش مینا، بیماری لثه، پوسیدگی دندان و اختلال مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) را افزایش می‌دهد.

خوشبختانه با تاج دندان، دندانپزشک شما می تواند ظاهر دندان شما را اصلاح کند، مشکلات ناهماهنگی را اصلاح کند و اعتماد به نفس را در لبخند شما بازگرداند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.